Wydarzenia:

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Twój 1% podatku

Przekazując nam 1% Twojego podatku wspomagasz rozwój Stowarzyszenia.

CSR

Społeczna odpowiedzialność biznesu, społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw, CSR (od ang. corporate social responsibility) – odpowiedzialność przedsiębiorstw za ich wpływ na społeczeństwo. Jest to koncepcja, według której przedsiębiorstwa na etapie budowania strategii uwzględniają interesy społeczne, ochronę środowiska oraz relacje z interesariuszami.

Według tego podejścia, bycie odpowiedzialnym nie oznacza tylko spełniania przez przedsiębiorstwa wszystkich wymogów formalnych i prawnych, ale oprócz tego również zwiększone inwestycje w zasoby ludzkie, w ochronę środowiska i relacje z konsumentami, którzy mogą mieć faktyczny wpływ na efektywność działalności gospodarczej tych organizacji oraz ich innowacyjność. Zatem wydatki tego rodzaju należy traktować jako inwestycję i źródło innowacji, a nie jako koszt. Firmami, chcącymi wdrożyć strategie CSR kieruje różnorodne spektrum motywacji. Dla jednych najistotniejszy może być szybki zysk finansowy, który osiągnąć można dzięki postawom proekologicznym. Dla innych CSR będzie sposobem na zdobycie przychylności interesariuszy i poprawienie komunikacji z nimi. CSR sprzyja również lepszemu zarządzaniu zasobami ludzkimi, czy minimalizowaniu ryzyka związanego z łańcuchem dostaw.

Proces wprowadzania CSR w struktury organizacji najlepiej zacząć od stworzenia tzw. mapy interesariuszy, czyli od ustalenia, którzy z nich są dla firmy najważniejsi. Następnie należy zbadać wpływ organizacji na każdą z tych grup i zaprojektować takie działania, które pozwolą na maksymalizację wpływu pozytywnego i minimalizację wpływu negatywnego organizacji. Ważne, aby działania podejmowane przez konkretną firmę nie były oderwane od jej obszaru biznesowego, lecz koncentrowały się na wyzwaniach konkretnej branży czy regionu, w którym ta firma funkcjonuje.

 

Istnieje szereg narzędzi, standardów i przewodników, które ułatwiają osobom zarządzającym implementować społeczną odpowiedzialność do strategii przedsiębiorstwa. Te najbardziej popularne to m.in. SA 8000, AA1000, ISO 26000.

 

Wdrożenie CSR do przedsiębiorstwa niesie za sobą wiele korzyści. Praktyki z zakresu miejsca pracy pozwalają na przyciągnięcie i utrzymanie wykwalifikowanej kadry, co wpływa na zadowolenie pracowników i zwiększenie ich motywacji do pracy. Obszar środowiska to oszczędności na zużyciu energii, wody czy papieru.  Wprowadzając kilka prostych zasad, np. dwustronne drukowanie, segregację odpadów czy wyłączanie światła i urządzeń w momencie wyjścia z pracy, firma staje się bardziej ekologiczna i jednocześnie zyskuje konkretne finansowe oszczędności. To także większa innowacyjność wynikająca z potrzeby uczynienia swoich produktów bądź usług bardziej przyjaznymi środowisku. Praktyki z zakresu relacji ze społecznością i władzami lokalnymi wpływają na wzrost zaufania do marki. Dzięki zaangażowaniu społecznemu i wpływaniu na rozwój społeczności lokalnej, firmy mają lepszy kontakt z otoczeniem i budują swój pozytywny wizerunek. Społeczna odpowiedzialność umożliwia jej trwałe zakorzenienie się w społeczności i pozyskanie przychylności jej mieszkańców, a także zdobycie zaufania władz samorządowych.  Wdrożenie CSR powoduje też wzrost zainteresowania inwestorów – Kredytodawcy są bardziej zainteresowani współpracą z odpowiedzialnymi firmami, które oprócz dobrych wyników finansowych zarządzane w sposób przejrzysty i odpowiedzialnie budują swój wizerunek. Dla wielu inwestorów wiarygodność finansowa firmy jest uzależniona od jej wiarygodności społecznej.  Wzrost świadomości społecznej konsumentów powoduje, że w swoich wyborach kierują się oni  zaufaniem do danej firmy i jej wizerunkiem. Coraz większa grupa konsumentów zwraca uwagę na „ekologiczność” produktu lub usługi oraz reputację firmy. Wprowadzanie zasad odpowiedzialnego biznesu to jeden z atutów, dzięki którym firmy zdobywają przewagę konkurencyjną. Dla polskich firm przejrzysta polityka CSR może być jednym ze sposobów budowania swojej pozycji na rynkach światowych, gdzie oczekiwania dotyczące spełniania standardów odpowiedzialnego biznesu są bardziej oczywiste.  Już teraz na przykład w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Hiszpanii, Danii czy Francji sprawozdawczość pozafinansowa, która obejmuje m.in. zaangażowanie środowiskowe i społeczne, staje się obowiązkowa dla niektórych sektorów czy grup firm. Patrząc na rozwój koncepcji CSR np. w krajach Europy Zachodniej czy w USA, można być pewnym, że i w Polsce już wkrótce społeczna odpowiedzialność będzie nie tylko miłym dodatkiem do prowadzonego biznesu, ale koniecznością wynikającą z oczekiwań konsumentów, partnerów biznesowych oraz regulatorów rynku.

Według polskich badań Barometr CSR 52 proc. respondentów chciałoby mieć nieco więcej, a 14 proc. o wiele więcej informacji o działaniach podejmowanych przez firmy na rzecz społeczeństwa i środowiska.

Wspomniane wyżej badanie Barometr CSR dowodzi, że pojęcie społecznej odpowiedzialności biznesu zna 20 proc. konsumentów w Polsce. Widać wzrost znajomości tego pojęcia, choć niestety nie zawsze przekłada się to na decyzje podejmowane przy półce sklepowej. Dlatego cały czas istnieje potrzeba edukacji i uświadamiania zarówno konsumentów jak i producentów.  Społeczna odpowiedzialność jest sformułowaniem coraz lepiej wśród nich rozumianym, choć dotyczy to głównie dużych korporacji. Edukacja dotyczyć powinna  przede wszystkim sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które w dużej mierze stanowią o sile polskiej gospodarki.

Partnerzy