Wydarzenia:

Marzec 2019
P W Ś C P S N
« Paź    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Twój 1% podatku

Przekazując nam 1% Twojego podatku wspomagasz rozwój Stowarzyszenia.

Historia

Dwudziestolecie międzywojenne było dla Polski i Polaków trudnym czasem. Prężne przemiany gospodarcze, społeczne i kulturalne przeplatały się z bólem, cierpieniem
i niepewnością jutra. W 1926 r. grupa osób, chcąca nieść pomóc potrzebującym, założyła na ul. Obozowej 24 w Warszawie Polskie Towarzystwo Higieny i Zdrowia. Jego członkowie, ludzie o dobrym sercu i ogromnych pokładach empatii, postawili sobie cel – zadbać
o zdrowie swoich rodaków.

Nowo utworzone państwo polskie w latach 1918-1939 stanęło przed wielkimi problemami. Ogromny rozdźwięk w społeczeństwie wywołany wpływami różnych zaborów oraz różnicami klasowymi, niedostatek żywności, podstawowych środków higienicznych, wycieńczenie psychiczne oraz złe warunki bytowe powodowały, że Polakom potrzebni byli ludzie, którzy pokażą im, jak żyć i jak dbać o siebie, by polepszyć własne zdrowie i osiągnąć nadszarpnięty spokój ducha. Zakrojona na szeroką skalę pomoc Polskiego Towarzystwa Higieny i Zdrowia polegała na dożywianiu ludności, uświadamianiu, jak ważne jest prawidłowe odżywianie oraz higiena spożywania posiłków. Jego członkowie dostarczali także powszechnie niedostępne środki higieniczne ucząc przy tym, jak dbać o czystość osobistą. Towarzystwo kładło duży nacisk na sposób postrzegania macierzyństwa. Propagowało karmienie piersią i wskazywało, jak prawidłowo pielęgnować dzieci. Aktywnie walczyło także z głęboko zakorzenionymi przez wieki zabobonami. Dzięki tym działaniom społeczeństwo miało szanse na szersze postrzeganie swojej egzystencji, co skutkowało podejmowaniem przez nich kroków ku polepszeniu bytu swojego oraz swoich bliskich, poprzez prowadzenie zdrowszego stylu życia.

W 1945 r. siedziba PTHiZ została zniszczona. Jego działacze, mimo iż zaprzestali oficjalnych działań – nadal pomagali potrzebującym i rozpowszechniali swoją misję
w następnych pokoleniach.

Kontynuacją tej działalności jest Polskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia, które po ponad 70 latach chce, oddając hołd dawnym założycielom, przekazywać społeczeństwu wartości towarzystwa w nowym stylu. Członkowie stowarzyszenia dokładają wszelkich starań, by pokazywać Polakom, w jaki sposób żyć zdrowo. Należy zdawać sobie sprawę
z faktu, iż w obecnych czasach pojawiają się nowe problemy, dylematy oraz schorzenia. Ciągły stres, niepewność jutra i zanieczyszczenia środowiska powodują, że wiele osób traci motywację, by zwracać uwagę na swoje zdrowie. Powszechne stosowanie środków konserwujących sprawia, że wielu z nas wątpi w jakość produktów spożywczych dostępnych w sklepach. Nie wszyscy wiedzą, gdzie w takich chwilach szukać pomocy i wiarygodnych informacji.

Dzięki Polskiemu Stowarzyszeniu Higieny i Zdrowia sytuacja ta zmienia się na lepsze. Pozyskiwanie funduszy ze struktur Unii Europejskiej sprawia, że pomoc niesiona przez stowarzyszenie ma szansę trafić do każdego obywatela. Działania, które są podejmowane przez jego członków na rzecz higieny, ekologicznego żywienia oraz zdrowego stylu życia powodują zwiększenie świadomości społecznej. Realizowane projekty przy wsparciu wybitnych autorytetów naukowych ukazują, jak ważna jest inwestycja w przyszłość, którą jest zdrowie i ekologia.

Wznowienie działalności międzywojennego Polskiego Towarzystwa Higieny i Zdrowia poprzez nadanie mu nowej formy prawnej stwarza nowe możliwości dla polskiej nauki
i obywateli naszego kraju. Ufamy, że z Państwa pomocą i poparciem, Polskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia przyczyni się do tego, by w Polsce każdemu z nas żyło się lepiej i zdrowiej.

Od 2015 roku, Polskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia aktywnie przygląda się firmom z wielu różnych branż. Prestiżowa certyfikacja PSHiZ zostaje przyznana jedynie tym firmom, których kontrola przebiegła pozytywnie i które działają w oparciu o 27 zasad zrównoważonego rozwoju (27 zasad zrównoważonego rozwoju), kierując się najwyższymi normami etyki moralnej.

Certyfikat stanowi potwierdzenie rzetelności i uczciwości firmy. Jego przyznanie z pewnością sprawi, że wizerunek firmy spotka się z pozytywnym odbiorem wśród konsumentów, a także znacznie poszerzy jego grono.

STRUKTURA I JEDNOSTKI

1 ikona Prof. dr hab. med. Antoni Śmietlawski
prezes

1926 – 1931r.

Pomysłodawca, założyciel i pierwszy prezes Polskiego Towarzystwa Higieny i Zdrowia. Świetny strateg i planista, stworzył pierwszy zarys zadań i misji PTHiZ. Oprócz typowych zadań, aktywnie zajmował się pomocą potrzebującym, dożywianiem ludzi, budowaniem świadomości prawidłowego odżywiania. Ceniony autorytet dla członków PTHiZ.

2 ikona Dr n. med. Kazimierz Man
prezes

1930 – 1939r

.Zastępca Antoniego Śmietlawskiego, drugi prezes PTHiZ. Skupiał się na dostarczaniu środków higienicznych, wzbudzał odpowiednie podejście do higieny i zdrowia ówczesnych Polaków. Charyzmatyczny a równocześnie bardzo empatyczny człowiek, który krzewił w członkach Towarzystwa obywatelską postawę. Jego głównym zadaniem było wspieranie i motywowanie ludzi, którzy tak jak on, chcieli pomagać innym w tych ciężkich czasach.

3 ikona Prof. dr n. med. Jan Matajczyk
prezes

1940 – 1945r.

Jan Matajczyk był ostatnim oficjalnym prezesem Towarzystwa, interesowała go przede wszystkim polityka rodzinna. Rozszerzył działalność PTHiZ i wraz ze swoją małżonką wspierał młode matki. Na tym etapie członkowie zaczęli propagować karmienie piersią oraz odpowiednią pielęgnację dzieci. Oddany ojciec trójki dzieci, aktywnie działał w Towarzystwie, zbudował grupę autorytetów, pozyskiwał wartościowe kontakty.

4 ikona Prof. dr n. med. Mateusz Kamioński
prezes

1946 – 1956r.

Długoletni, świetnie wykształcony, aktywny członek Towarzystwa, pierwszy nieoficjalny prezes. Mimo braku siedziby, bardzo aktywnie działał i mobilizował innych. Ogromna motywacja a także chęć niesienia pomocy sprawiła, że bardzo szybko odbudował grupę członków PTHiZ. Nawiązał znajomości w kręgu lekarzy. Bezkompromisowy, ogromnie zmotywowany:
w ciągu kilku lat udało mu się przekonać do działania wielu lekarzy, prawników, osób publicznych. Na kartach historii zapisał się jako doświadczony i oddany innym człowiek.

mgr Zbigniew Żłobicki
prezes

2015 – nadal

Pierwszy współczesny prezes, kontynuator Polskiego Towarzystwa Higieny i Zdrowia, które zostało przekształcone w Polskie Stowarzyszenie Higieny i Zdrowia. PSHiZ pod przewodnictwem Zbigniewa Żłobickiego wypływa na coraz szersze wody swojej działalności, również po za granice naszego kraju. Prezes jest człowiekiem dostrzegającym istoty współczesnej egzystencji oraz problemy i zagrożenia prozdrowotne w skali globalnej. Zbigniew Żłobicki stworzył prestiżowy certyfikat PSHiZ, który od 2015 roku otrzymują firmy przestrzegające najwyższych norm etyki działania oraz 27 zasad zrównoważonego rozwoju. Prezes, wizjoner lepszej przyszłości, wykorzystuje współczesne dobrodziejstwa techniki, aby jego przesłanie objęło cały świat

Partnerzy